روغن حیوانی

روغن حیوانی یا همان روغن مامان بزرگامون روغن های حیوانی از چربی گاو، خوک و ماهی به دست می آیند، این روغن‌ها در مقایسه با باقی روغن‌ها مثل روغن زیتون و نارگیل، هم ارزانتر هستند و هم طعم دلپذیری را به غذاهای ما می‌دهند و خواص بسیار زیادی دارند. انواع روغن های حیوانی روغن گوشت […]

روغن حیوانی یا همان روغن مامان بزرگامون

روغن های حیوانی از چربی گاو، خوک و ماهی به دست می آیند، این روغن‌ها در مقایسه با باقی روغن‌ها مثل روغن زیتون و نارگیل، هم ارزانتر هستند و هم طعم دلپذیری را به غذاهای ما می‌دهند و خواص بسیار زیادی دارند.

روغن حیوانیروغن حیوانی

انواع روغن های حیوانی

 • روغن گوشت خوک

روغن گوشت خوک توسط خوک به دست می آید.

 • روغن گوشت گاو

این روغن از گوشت گاو به دست می آید و به دلیل بالا بودن نقطه دود آن برای آشپزی بسیار مناسب است. این چربی بهترین گزینه برای دریافت انرژی و جذب ویتامینD است. اما نباید فراموش کنید استفاده بیش از حد از چربی‌های حیوانی سلامت شما را به خطر می‌اندازد و ممکن است ناراحتی قلبی و عروقی شدید را برای شما به همراه داشته باشد.

فواید روغن های حیوانی

 • روغن های حیوانی روغنی مناسب برای تولید و پخت محصولات غذایی هستند.
 • این روغن های حیوانی میزان دی اکسید کربن خون شما را کاهش می دهند.

این روغن ها در واقع مهم ترین قسمت غذاهای ما و بخش مهمی در زندگی ما هستند. و سلامتی ما کاملا به آن بستگی دارد. روغن های سالم به عملکرد ما و افزایش سطح انرژی بدن ما کمک می کنند. در صنعت غذا خیلی از مواد آن به طعم و روغنی که در آن میریزیم بستگی دارد. در جنوب شیکاگو، بر این باورند که روغن حیوانی انتخاب بهتری از روغن های گیاهی است. و محققان و روان شناسان موافق این باور هستند. و عقیده دارد که ما در این زمینه اطلاعات کافی را داریم.

 • حفظ سلامتی

تحقیقات اخیر نشان داده است که چربی های مصتوعی که از روغن سیزیجات ما پیدا می شوند سالم نیست در واقعا علم نوین هم ثابت می کند که روغن های سالم در رغون حیوانی وحود دارد و این روغن ها سرشار از ویتامین هاست و بسیار سالم تر است. روغن حیوانی بیشتر چربی اشباع شده اسن و راحت می تواند دما و حرارت را تحمل کند. کاهش اکسیداسیون در روغن جیوانی به این معنی استت که آن ها پتانسیل کمتری برای تبدیل به مواد شیمیایی دارند.

 • طعم

ایا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است گه چرا بعضی از غذاهاس سرخ کردنی خوش طعم هستند؟ و چرا بعص از آن ها ترد تر و طعم بهتری دارتد؟ جواب استفاده از روغن حیوانی است.

ایا شما همیشه دوست داشتید که غذای شما بدرخشد؟ پس می توانید از روغن حیوانی استفاده کنید زیرا روغن حیوانی چربی کمتری به خود جذب می کند و زندگی و عمر طولانی تری به زندگی ما می بخشد.

طرز تهیه روغن حیوانی

کره و روغن جیوانی هر دو از چربی شیر به دست می آیند.با این وجود کره هم از شیر گاو درست می شود. این روغن ها در آمریکا از شیر گاو درست می شون. کره و روغن جیوانی هر دو حدود 80 درصد از چربی شیر را تشکیل می دهند و حدود دو یا سه قسمت ز این چربی اشباع شده است.

چگونه این روغن ساخته می شود؟

از جدا شدن خامه از شیر، این روغن درست می شود. زمانی که خامه بر روی شیر می بندد و قسمت جامدی به خود می گیرد میتوان با استفاده از دسنگاه سانتریفیوژ که می چرخد و کرمی خاصی درست می کند که به ان کره حیوانی گفته می شود.

20 گرم از این کره حدود 180 کیلوکالری دارد. که معادل دو قاشق غذا خوری است. کلسترول خون شما با استفاده از این روغن و کره زیاد می شود. پس سعی کنید بیش از اندازه آن را مصرف نکنید. این کره حاوی ویتامین K و D است.

روغن گیاهی

استفاده از روغن های گیاهی در قرن اخیر بسیار بالا رفته است، روغن گیاهی از گیاهان خارج می شود که برای اشپزی خیلی استفاده می شود. روغن های گیاهی شامل روغن سویا و روغن آفتابگردان، روغن زیتون و روغن نارگیل می باشد. روغنگ یاهی در قرن 20 وجود نداشت تا زمانی که تکنولوژی باعث تولید آن شد. آن ها معمولا خالص هستند. استفاده از این روغن ها به جای روغن حیوانی در قرن اخیر زیاد شده است.آن ها معمولا با لیبل تبلیغاتی سلامت قلب همراه هستند. تحقیقات نشان داده است که در مقایسه با روغن حیوانی ،خطز ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. اما مهم است که چقدرمصرف می کنید.روغن های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن نارگیل هر دو سرشار از امگا 6 هستند.

نمونه ای از روغن های خوب:

1-روغن سویا

2-روغن ذرت

3-روغن بادام زمینی

4-روغن کنجد

همه این روغن ها دارای امگا 6 امگا 3 هستند که شما باید در رژیم غذایی خود قرار بدهید.

در انقلاب های جهانی مردم از امگا 6 و امگا 3 بسیار استفاده می کردند. و در دهه ی اخیر این میزان افزایش پیدا کرده است بسیاری از عفونت ها وجراحت ها یک فاکتور و یک بیماری مهم در جهان غرب به حساب می امد مثل بیماری قلبی دیاببت و ارتروز.

محققان دریافتند که مصرف بالای امگا 6 و امگا 3 در درمان این بیماری ها نقش دارند. و می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش بدهند. اگر روغنی می خواهید که میزان متعادل امگا 6 و امگا 3 را داشته باشد، پیشنهاد می کنیم از روغن زیتون مصرف کنید.

فواید استفاده از روغن گیاهی

یک تیمی در دانشگاه کارولینای شمالی و چندین دانشگاه دیگر به این داده رسیده اند که افرادی که روغن گیاهی مصرف می کنند میزان کلسترول پایینتری داشته بودند و خطر ابتلا به حمله قلبی در آن ها بسیار کم است.

دیزی زامورا ، نویسنده مطالعه در در مقاله ای گفت:

درمجموع ، این تحقیق ما را به این نتیجه می رساند که روغن گیاهی سرشاز از ویتامین هایی است که برای سلامتی بدن مناسب است.

اما بیشتر اینها را از قبل می دانستیم. این روغن ها به دلیل اینکه سرشار از اسید های چرب امگا 6 و امگا 3 هستند با کاهش التهاب در ارتباطند و جلوی پیر شدن سلول ها و پوست شما را میگیرند.

مزایای روغن حیوانی

طبق یک مطالعه در سال 2010، روغن حیوانی حاوی حدود 50 درصد چربی اشباع شده است که این باعث، این نگرانی در مردم شود که این روغن باعث بسته شدن قلب و عروق می شود.

هم چنان این روغن باعث می شود:

 • سطح قند و پروتئین خون را کاهش می دهد.
 • این روغن ها دارای پروتیین کمتری نسبت به روغن های گیاهی هستند.
 • حاوی نیترات است،حاوی اسید چرب به نام بوتیرات اسید است که در سلامت دستگاه گوارش نقش اساسی دارد. همچنین ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد.

با این حال ، از آنجا که بوتیرات توسط تخمیر باکتریهای فیبر در روده بزرگ تولید می شود، فرد برای رسیدن به این هدف نیازی به مصرف چربی اشباع نشده ندارد.

 • طبق آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، کره حیوانی دارای  چربی ترانس است. با این حال ، حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع است که در صورت عدم مصرف در اعتدال ، می تواند به بالا بودن سطح کلسترول خون و بیماری های قلبی کمک کند.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که فرد بیش از 5 تا 6 درصد کل کالری روزانه خود را از چربی اشباع دریافت کند ، یعنی حدود 13 گرم در روز.

 • با این حال ، چربی ها برای یک رژیم غذایی سالم ضروری هستند. فرد باید میزان مصرف چربی های اشباع را محدود کند یعنی باید از مصرف بالای روغن حیوانی بکاهد، که چربی های سالم هستند ، را افزایش دهد.این روغن از چربی اشباع شده بسیار بالایی برخوردار است که می تواند برای سلامت قلب و عروق مضر باشد.
 • تأثیر بسیار مضر بر روی کره زمین است.
 • برای رعایت تقاضای فوق العاده زیاد برای تولید روغن حیوانی ، هکتارهای جنگلهای بارانی کاهش می یابد،  که منجر به از بین رفتن زیستگاه حیوانات برای گونه های در معرض خطر می شود.
 • براساس تحقیقات انجام شده ، در 16 سال گذشته ، تلاش برای روغن حیوانی منجر به مرگ حدود 100000 اورانگوتان شده است.
 • حیوانات دیگر مانند فیل ، کرگدن و ببر نیز در معرض خطر هستند.
 • طبق گفته صندوق جهانی جهانی طبیعت (WWF) تبدیل جنگلهای بارانی به مزارع نیز به تغییرات آب و هوایی کمک می کند ، زیرا این فرایند باعث انتشار مقادیر زیاد انتشار کربن به هوا می شود.

نتیجه گیری:

در کل می توان گفت که مزایای استفاده از روغن های گیاهی بیشتر از روغن های حیوانی است زیرا روغن های حیوانی خطر ابتلا به بیماری هایی مثل کلسترول بالا و بیماری های قلبی را نیز افزایش می دهد و در آن اسیدهای چرب شده وجود دارد بهتر است برای آشپزی از روغن زیتون استفاده کنید به شرطی که شعله حتما کم باشد.روغن حیوانی منجر به بسته شدن رگ های قلبی و عروقی شما می شود که بسیار مضر است.

روغن حیوانی

روغن حیوانی

منبع:

www.healthline.com

www.medicalnewstoday.com

www.forbes.com

www.southchicagopacking.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *