روغن پرس سرد یا تصفیه شده؟ انتخاب با شماست!

وقتی در فروشگاه‌های بزرگ در حال قدم زدن بین قفسه‌های محصولات هستید و چشمتان به روغن‌های پخت‌ و پز می‌افتد، حق دارید برای انتخاب روغن‌های تصفیه شده و روغن پرس سرد دچار سردرگمی شوید. هر دوی این محصولات جزء یک دسته از مواد غذایی هستند ولی با تفاوت‌های بزرگ! هر دو محصول وقتی وارد بدن […]

وقتی در فروشگاه‌های بزرگ در حال قدم زدن بین قفسه‌های محصولات هستید و چشمتان به روغن‌های پخت‌ و پز می‌افتد، حق دارید برای انتخاب روغن‌های تصفیه شده و روغن پرس سرد دچار سردرگمی شوید. هر دوی این محصولات جزء یک دسته از مواد غذایی هستند ولی با تفاوت‌های بزرگ! هر دو محصول وقتی وارد بدن می‌شوند تغییرات بزرگی را در بدن ایجاد می‌کنند. اکثر مردم روغن تصفیه شده را برای پخت و پز استفاده می‌کنند، شاید دلیل این مصرف گسترده در دسترس بودن و همین طوری پایین بودن قیمت آن باشد.

بیشتر بخوانید: تولید روغن‌های ارگانیک

کلمه­ “تصفیه­ شده” ممکن است شما را به این باور برساند روغنی که خریداری می‌کنید خالص و عاری از هرگونه مواد شیمیایی مضر است. اما حقیقت این است که فرآیند تصفیه که شامل رنگ­بری، گندزدایی و هیدروژن­زدایی است، کیفیت روغن پخت و پز را کاهش می­دهد.

این جنجال درونی که با خود برای پیدا کردن بهترین روغن دچار آن شده‌اید تنها یک پاسخ دارد و آن استفاده از روغن‌های پرس سرد گیاهی است. این نام جدیدی برای روغن‌های امروزی نیست. این روغن‌ها سال‌ها پیش که هنوز مکانیزم روغن‌کشی پیشرفت چشم‌گیری نکرده بود با کمک ابزارهای معمولی انجام می‌شد، ولی امروزه با توسعه این صنعت و دستگاه‌های قدرتمند میتوان از دانه‌های روغنی بیشترین بهره را برد.

 

روغن بادام زمینی

از روش پرس سرد برای استخراج روغن‌های فرابکر استفاده می‌شود

مزایای روغن پرس سرد برای پخت و پز:

  • روغن پرس سرد همه خواص ارگانیک و اصلی خود شامل عطر، مزه و ارزش غذایی خود را حفظ می­کند. از سوی دیگر در روش استخراج روغن به صورت تصفیه ­شده بیشتر ارزش غذایی دانه ­ها از بین می‌رود.
  • برخلاف روغن­ تصفیه­ شده که برای استخراج آن از دمای بالا استفاده می‌شود، روغن پرس سرد با استفاده از فشار مکانیکی که گرما در آن دخالتی ندارد، استخراج  شده و این سبک از استخراج همه مواد مغذی در روغن که ارزش غذایی زیادی را دارد حفظ می‌کند. روغن هایی که به روش پرس سرد استخراج می‌شوند، دارای مقدار بیشتری آنتی‌اکسیدان، فسفولیپید، لسیتین و حتی پروتئین هستند که همین نکته این روغن‌ها را به یک انتخاب سالم‌تر تبدیل می‌کند.
  • روغن پرس سرد به دلیل داشتن ویتامینE فراوان در حل مشکلات التهابی به کمک ما می‌آید. این ویتامین در ترمیم بخش‌های آسیب دیده بدن بسیار مفید است. اما روغن تصفیه شده التهاب را تشدید کرده و موجب فشار خون بالا، عدم تعادل انسولین در بدن و سایر مشکلات می‌شود.
  • هگزان یک حلال شیمیایی است که از نفت خام به دست می‌آید و در هنگام استخراج روغن‌ها برای روغن‌کشی بیشتر به دانه‌های گیاهی اضافه می‌شود. با اضافه کردن روغن تصفیه شده به غذا مقداری هگزان وارد آن شده و با آن پخته می‌شود و در نتیجه این ماده وارد بدن شما می‌شود. هگزان برای سلامتی شما خوب نیست و می­تواند باعث سرگیجه، ضعف، حالت تهوع و دردهای شمکی شود. ولی برای استخراج روغن پرس سرد از هیچ حلال شیمیایی مانند هگزان استفاده نمی­شود.
  • روغن­های تصفیه شده مورد استفاده برای پخت و پز منجربه بیمار‌‌‌‌‌‌‌ی‌­های قلبی می­شود. آن­ها باعث افزایش کلسترول‌های بد می­شوند و حتی ممکن است در جذب انسولین در بدن اختلال ایجاد کنند. روغن­‌های پرس سرد غنی از فیتواسترول­ها و اسیدهای چرب ضروری است که کمک به افزایش سطح کلسترول­ خوب می­کند و سلامت قلب شمارا به شکلی مناسب حفظ می­کند.

منابع:

www.organicmandi.in

mokshaya.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *